Nova sezona usisavanja i usisavača

Usisavanje nosa jedna je ozbiljna sportska disciplina u roditeljskom sportu. Ovdje nećete pronaći ništa o pumpicama za nos niti nosnim aspiratorima ovakvim ili onakvim. Ovdje ćemo pričati samo o usisavačima za nos i problematici koja se javlja kad se spoje fiziološka i motor usisavača.

Kako odabrati nastavak za usisavač?

Nastavak za usisavač kupit ćete u najbližoj ljekarni. Ili ćete obići nekoliko njih u sezoni viroza kad polako zalihe nestanu. Iz našeg iskustva, nastavci se ne razlikuju previše. Cijene su također tu negdje, ali u apotekama najčešće i nemate veliki izbor. Ipak, ako možete birati, uzmite kvalitetniji, čvršći jer ćete ga redovito rastavljati, čistiti i dezinficirati pa oni od mekše plastike mogu s vremenom postati neupotrebljivi ili nestabilni i onda vas to samo ometa u čišćenju nosa. Mi smo promijenili tri nastavka i sva su nam tri dobra, a ovaj bismo izdvojili možda kao najbolji jer ima dvije kapice pa onda svaka ima svoju koja ide u nos. Zapravo, dobijete manji nastavak za dojenčad do šest mjeseci starosti i onaj za starije od šest mjeseci.

Je li usisavanje nosa sigurno?

Usisavanje nosa sa zato namijenjenim nastavkom za usisavač je sigurno, najtemeljitiji je i najbolji način čišćenja nosa. Kod male djece sekret se pri infekcijama brzo stvara, riječ je često o velikim količinama, a kad je gust, i djeca koja znaju puhati nos, ne mogu izbaciti iz nosa sav sekret. Zato, usisavanjem ćete napraviti veliki posao, olakšati tegobe i ubrzati oporavak od bolesti.

Koliko jak usisavač treba biti?

Najčešće se ljudi brinu o jačini usisavača i je li on prejak za mali nos. No, uobičajeni kućni usisavač, kad se na njega doda nastavak za nos nije prejak i ne može svojom usisnom snagom ozlijediti sluznicu. Ipak, ako vas je strah da je usis prejak, možete isprobati na sebi prije nego li ga koristite u djetetovom nosu.

Kako usisavati nos?

O postupku usisavanja dobit ćete upute kao mi, u pet do dvanaest kad završite negdje na hitnoj jer je voda došla do grla, odnosno, sekret do bronhija. Nažalost, često bude tako. U početku, trebat će vam malo prakse i nedostajat će vam koji par ruku. No, najjednostavnije, nos se usisava tako da se u jednu nosnicu ulijeva fiziološka iz šprice, malo po malo. Istovremeno u drugoj nosnici držite nastavak za usisavač i usisavate razrijeđeni sekret.

Kakav usisavač odabrati?

Mi smo dugo usisavali nos štapnim usisavačem. No, naravno, s vremenom du voda i sol došle do motora i on je pregorio. To može biti opasno i zato je bolje ne eksperimentirati s takvim kombinacijama. Kod odabira usisavača, gledajte one koji mogu usisavati tekućine. Naravno, ovi kućni usisavači mogu usisavati manje količine tekućine, ali niti neće odjednom usisati više od nekoliko desetaka mililitara.

Mi smo odabrali Kracherov usisavač mokro-suhi usisavač

U isto smo vrijeme ostali bez usisavača koji je pregorio zbog fiziološke i robota kojem je nakon pet godina neumornog usisavanja došlo vrijeme za mirovinu. Otišli smo u Bauhaus i uzeli najpovoljniji usisavač. Zapravo, htjela sam da nam zauzima što manje mjesta jer sam planirala kako ćemo ga koristiti samo za usisavanje nosa i povremeno prema potrebi u hitnim situacijama za usisavanje poda. A ostalo bi sve odradio novi robot. Na kraju, sad mi je draže uzeti usisavač i proletjeti kroz stan jer je zaista odličan i praktičan. Uzeli smo ovaj model Kracher WD2 plus i on vam je idealan i za usisavanje noseva.

Redovito čišćenje usisavača

Briga o usisavaču produljit će mu život, a sol ipak čini svoje zato ne odgađajte čišćenje. Ovaj usisavač je odličan jer se može koristiti bez vrećice i onda se unutrašnjost lako ispere od fiziološke. Sve se rastavlja na dijelove tako da održavanje nije komplicirano. Zato, ako ste u nedoumici koji usisavač odabrati, uvijek prednost dajte onima koji se lako čiste, mogu se koristiti bez vrećice i deklarirani su kao mokro-suhi.

Sretna vam nova sezona usisavanja i šmrkavih noseva!