Upisi u jaslice i vrtiće 2020./21.
Završili su upisi u gradske jaslice i vrtiće za školsku godinu 2020./21. Ove se godine zbog novonastale situacije sve obavljalo online. S jedne strane, to je odlično i ja sam uvijek za to da sve što se može obaviti digitalnim putem, ide tim putem. Ipak, zbog situacije koja nas je snašla, voljela bih da ne idemo na slijepo u vrtić. Odnosno, da smo mogli proviriti i vidjeti kako izgleda okruženje u kojem će Vendi provoditi svoje jasličke dane.
Kako smo prošli na upisima i što nam se dogodilo, objasnila sam u nastavku bloga. Osim toga, objasnit ću vam:
- Kako je izgledao proces prijave?
- Upisni rok i objava rezultata.
- Privatni vs. gradski vrtići.
E-upisi u jaslice i vrtiće Grada Zagreba
Na stranici Grada Zagreba od 25. svibnja do 5. lipnja bilo se moguće prijaviti za mjesto u gradskom vrtiću. U principu, dijete se upisuje u vrtić po mjestu stanovanja, ali možete aplicirati i za vrtić koji vam nije najbliži po mjestu stanovanja. Mi živimo na takvoj lokaciji da se oko nas nalazi nekoliko vrtića i još više njihovih podružnica. Ipak, naš je prioritet bio vrtić nešto dalji od kuće, pri tome ne mislim na vrtić tri kvarta dalje, već dvadeset minuta hoda od kuće u istoj gradskoj četvrti. Naravno, birala sam ga po programu, jer mi je to bilo važno. Dakle, željela sam da Vendi ide u Montessori jaslice u gradskom vrtiću tako da se kućni odgoj otprilike poklapa s onim odgojem u vrtiću.
Više vremena
26. svibnja otvorila sam poveznicu za upise, misleći da ću je na brzinu ispuniti, ali onda sam shvatila da ima dosta toga za upisati i da si moram uzeti malo vremena da bih sve ispunila što je potrebno za prijavu u jaslice. Sve što je bilo potrebno upisati, bilo je podijeljeno u više cjelina. Kad ispunite jednu stranicu, možete kliknuti gumb za prelazak na iduću stranicu. Tako da, ako nedostaje neki važan podatak, ne možete dalje dok ga ne unesete.
Aplikacija E-upisi
U aplikaciju E-upisi pristupa se preko E-građana, pa je važno da imate elektroničku osobnu iskaznicu ili neki drugi način za ulazak u E-građane. Da ne opisujem u detalje, na poveznici je dostupan priručnik s detaljnim uputama u gornjem desnom uglu u kojem piše što vam treba prilikom ispunjavanja prijave i kako to točno izgleda.
Cjeline koje ćete morati ispuniti su:
- Općeniti podaci o djetetu
- Razvojni status djeteta
- Podaci o programu i vrtiću
- Odabir statusa obitelji
- Podaci o roditeljima/skrbnicima
- Ostala malodobna djeca
- Ostali članovi kućanstva
- Privole
- Osnovna dokumentacija
- Dodatna dokumentacija
- Obrazac za inicijalni razgovor
- Podaci o obitelji
- Zdravstveni i razvojni status djeteta
- Potrebe i navike djeteta
- Motorički i senzorički razvoj djeteta
- Komunikacijski i jezično-govorni razvoj djeteta
- Socijalno-emocionalni razvoj djeteta
- Obilježja djetetove igre, pažnje i spoznaje
- Spremanje i slanje zahtjeva
Pripazite na dokumentaciju koju predajete
Napomenula bih, provjerite što sve možete od dodatne dokumentacije učitati jer vam je sve to plus prilikom konkuriranja za mjesto u jaslicama i vrtićima. A, osim toga, među dodatnom dokumentacijom nalazi se i ona koju morate učitati, a to je dokument o stažu koji preuzmete na stranici HZMO-a. Naravno, ako navedete da ste zaposleni. Koliko sam čula, ako je jedan roditelj nezaposlen, mogućnost za dobivanjem mjesta u vrtiću je minimalna.
Nakon ispunjavanja svih potrebnih podataka i učitavanja potrebnih dokumenata, na kraju prije slanja zahtjeva potrebno je označiti da se prihvaćaju uvjeti. Ako to ne označite, a odaberete pošalji zahtjev, zapravo zahtjev neće biti zaprimljen.
Nedostatna dokumentacija
Živjela sam u nadi da je sve u redu sve do poziva 4. lipnja u 10 ujutro. Nepoznati broj. Pedagogica iz dječjeg vrtića. Moje uzbuđenje na plafonu. Niste učitali dokument pod dodatnu dokumentaciju o stažu. Naravno, pročitala sam prve dvije-tri točke dodatne dokumentacije i zaključila da tu nemam što učitati, a kad tamo, imam. Stigao mi je mail nekoliko dana ranije da nisam učitala dokument, nakon čega sam ga odmah dodala i ponovno poslala zahtjev, ali nisam napravila ono što sam malo prije spomenula, nisam na kraju prije slanja označila da prihvaćam uvjete i tako se zahtjev nije ažurirao. U redu, ispravila sam odmah i poslala, opet poziv iz vrtića, krivi dokument preuzela s HZMO-a i učitala, ponovno ispravljam. Zahtjev uspješno zaprimljen. Dobili smo šifru djeteta i pod njim ćemo se naći ili se nećemo naći na oglasnoj ploči.
Poziv iz vrtića
15. lipnja se objavljuju rezultati, ja od osam ujutro provjeravam, ništa. Devet, ništa. Pola deset, poziv iz vrtića. Pedagogica. Nema mjesta za nas u Montessori jaslicama. Kakvo razočarenje, ali ima u podružnici u običnoj grupi ili mogu odabrati opciju B, odnosno, drugi vrtić koji sam stavila na listu. Govorim joj da bih, onda, ipak u B opciju pošto mi je bliža, a i u njihovoj bi podružnici bila u običnoj grupi pa si mislim kako mi je svejedno. Cijeli sam dana razbijala glavu jesam li pogriješila, jesam li trebala reći da želim u njihovu podružnicu pa da se iduće godine pokušamo premjestiti u Montessori. Baš sam se, nekako, osjećala razočarano i tužno. Ipak, znala sam da moram biti zahvalna jer je Vendi jedna od četvero jasličara koji su dobili priliku izabrati alternativu. Naime, preko 20 djece nije uspjelo dobiti mjesto ni u opciji A ni u opciji B. Dakle, oni su ostali bez mjesta u jaslicama gradskom vrtiću ove godine.
Prilikom odabira B opcije vrtića, nisam mogla odabrati dodatni program, tako da smo dobili mjesto u grupi u kojoj je bilo mjesta.
Jesam li zadovoljna? Moram li lagati? Ne moram. Naravno, očekivanja su mi bila drukčija, ali sam zahvalna što smo dobili mjesto u gradskom vrtiću.
Cijene vrtića
Naime, ako se odlučite za privatni vrtić, prije svega na umu morate imati njegovu cijenu. Ovi vrtići nisu subvencionirani i mjesečno ćete morati izdvojiti do 2500 kuna po djetetu. Što, nećemo si lagati, pokraj redovitih troškova, kredita i ostalog, nije mali iznos. Tako da si unaprijed morate izračunati što vam je prihvatljivo.
Pri upisu u gradski vrtić prednost imaju djeca:
- žrtava i invalida Domovinskog rata
- zaposlenih roditelja i samohranih roditelja
- iz udomiteljskih obitelji
- bez roditelja ili odgovarajuće roditeljske skrbi
- iz obitelji s troje ili više djece
- koja žive u teškim prilikama
- s teškoćama u razvoju, ako ih se može integrirati u redoviti program
- koja za godinu dana kreću u školu
- roditelja koji primaju dječji doplatak
Nakon što smo dobili mjesto u vrtiću
Tri dana je bio rok za poslati djetetovu zdravstvenu iskaznicu, iskaznicu imunizacije i potvrdu o sistematskom pregledu koju vam izdaje pedijatar.
U idućem koraku, potrebno je popuniti obrazac na sedam stranica na temelju kojeg će se odlučiti kolika će biti participacija koju ćete plaćati, a ona u konačnici neće iznositi više od 550 kuna. Dok se dodatni programi naplaćuju do 400 kuna po djetetu.
Montessori vrtići i programi u gradskim vrtićima
Nemaju svi vrtići alternativne programe. Naime, Montessori, Waldorfski i Agazzi pedagogija vode se pod alternativne pristupe.
Kod Montessori pedagogije dijete stječe praktična znanja u područjima života u kojima će sudjelovati kad odraste, dakle, od svakodnevnih kućanskih poslova, do praktičnih poslova u vrtu ili garaži. Ova pedagogija uvažava djetetovu potrebu za slobodom unutar granica, a okolina je pripremljena i obogaćena aktivnostima koje razvijaju dječje psiho-fizičke sposobnosti. Koncipirana je tako da iskorištava prednosti samomotivacije i dječju sposobnost samorazvijanja i usavršavanja vlastitih sposobnosti. Osim toga, dijete se uči samodisciplini i odrednicama demokracije otkrivanjem kako poštivanje drugih i njihovih prava znači i poštivanje istih prava za sebe.
Osim programa u gradskim vrtićima, u Hrvatskoj djeluje pet dječjih jaslica i vrtića (privatnih) koji se vode samo načelima Montessori pedagogije. Dva su u Zagrebu, dva u Splitu i jedan u Đakovu.
Privatni montessori jaslice i vrtići
- Dječji vrtić “Montessori”, Zagreb
- Dječji vrtić “Srčeko”, Zagreb
- “Montessori Dječja kuća”, Split
- Dječji vrtić “Mali cvijetak”, Split
- Dječji vrtić “Sunčev sjaj – Nazaret”, Đakovo.
Montessori programe provode 24 redovita dječja vrtića (jaslica):
- Dječji vrtić “Vrbik”, Zagreb (šest odgojnih skupina)
- Dječji vrtić “Vjeverica”, Zagreb (tri odgojne skupine)
- Dječji vrtić “Jarun”, Zagreb (dvije odgojne skupine)
- Dječji vrtić “Bukovac”, Zagreb (dvije odgojne skupine)
- Program predškole pri Osnovnoj Montessori školi Barunice Dédée Vranyczany, Zagreb (jedna odgojna skupina)
- Dječji vrtić “Radost”, Zagreb (jedna odgojna skupina)
- Dječji vrtić Milana Sachsa, Zagreb (tri odgojne skupine)
- Dječji vrtić “Jabuka”, Zagreb (četiri odgojne skupine)
- Dječji vrtić “Sopot”, Zagreb (četiri odgojne skupine)
- Dječji vrtić “Siget”, Zagreb (jedna odgojna skupina)
- Dječji vrtić “Duga”, Zagreb (tri odgojne skupine)
- Dječji vrtić “Maksimir”, Zagreb (dvije odgojne skupine)
- Dječji vrtić “Botinec”, Zagreb (jedna odgojna skupina)
- Dječji vrtić Tatjane Marinić, Zagreb (jedna odgojna skupina)
- Dječji vrtić “Zvjezdice mira”, Rijeka (tri odgojne skupine)
- Dječji vrtić “Biokovsko zvonce”, Makarska (jedna odgojna skupina)
- Dječji vrtić „Cvrčak“, Čakovec (jedna odgojna skupina)
- Dječji vrtić “Sv. Leopold Mandić”, Požega (jedna odgojna skupina)
- Dječji vrtić “Požega”, Požega (jedna odgojna skupina)
- Dječji vrtić “Ivane Brlić Mažuranić”, Slavonski Brod (jedna odgojna skupina)
- Dječji vrtić “Cekin”, Slavonski Brod (četiri odgojne skupine)
- Dječji vrtić “Izvor”, Samobor (jedna odgojna skupina)
- Dječji vrtić Velika Gorica, Velika Gorica (dvije odgojne skupine)
- Dječji vrtić “Ciciban”, Velika Gorica (jedna odgojna skupina)
Na kraju
- Online upisi odličan su i jednostavan način prijave za upis u jaslice i vrtić.
- Osim što ne morate hodati okolo, s jednog mjesta istovremeno prijavljujete i opciju B u slučaju da mjesta u opciji A za vaše dijete nema.
- Prilikom odabira vrtića, razmislite o programu, je li vam važan, biste li da vaše dijete uči neki jezik, bavi se sportom ili da pohađa grupu s alternativnim pristupom kao što je Montessori ili Waldorf.
- Ako vam financije dopuštaju, razmislite o privatnom vrtiću.
- Kada popunjavate obrazac, dajte si vremena, pazite na sve što možete priložiti jer sve ide vama u korist.
- Cijepite dijete na vrijeme i nabavite potvrdu o sistematskom pregledu jer će vam trebati odmah po objavi rezultata (rok za slanje u našem je vrtiću bio tri dana od objave rezultata).
- Obrazac koji ćete morati odnijeti u vrtić kad ćete potpisivati ugovor dostupan je na stranicama Grada zove se Obrazac za ostvarivanje prava na olakšice, a ako ga ne ispunite, plaćate maksimalnu cijenu vrtića oko 550 kuna.
I, jeste li vi uspjeli dobiti mjesto u gradskom vrtiću ove godine ili ste se ipak odlučili za privatni vrtić? 🙂
P.s. ovdje možete provjeriti slobodna mjesta u vrtićima Grada Zagreba.
A, kako je prošlo naše navikavanje na jaslice pročitajte ovdje.