Pripreme za jaslice

Polazak u jaslice velik je događaj u životu vas velikih, ali još veći u životu vaših malih. Jaslice su jedno razdoblje kojeg ćete se sjećati isključivo vi, a oni će ih „pamtiti“ po fotografijama i vašim pričama. Zato, u današnjem vremenu, pobrinite se prije svega ovjekovječiti dan polaska u jaslice. Po mogućnosti, u krugu vrtića.

Priprema za jaslice je 85 % posla

Ostalih 15 % je stres koji ne možete izbjeći i nepoznato koje će vas, htjeli to ili ne, dočekati na hodnicima, u garderobi i u sobi u kojoj će boraviti vaše dijete. No, još danas dok odbrojavate dane do polaska u jaslice, možete napraviti veći dio pripreme. I zato, krenite.

Prošećite oko vrtića ili posjetite vrtić

Ako imate stariju djecu koja pohađaju vrtić, mlađoj je lakše jer se oni upoznaju s vrtićem kad ih usput vodite kao pratnju dok vodite stariju. No ako nemate tu mogućnost, prošećite barem oko vrtića, ako već u njega ne možete ući prije prvog službenog odlaska u vrtić. Neka dijete polako upozna okolicu. Uočite s njima neobične fasade, izlog koji vam se nalazi na putu od kuće do vrtića ili „utabajte“ rutu po kojoj ćete ići do vrtića i od vrtića. Ako je pokraj vrtića parkić, zelena površina ili neka fontana prikladna za zadržavanje, iskoristite to mjesto kao točku vašeg rituala u kojem ćete se barem u početku kratko zadržati prije nego li uđete u vrtić. Kod nas je to bilo dvorište u kojem redovito leži žuta mačka i svako bismo je jutro pozdravili i proveli nekoliko trenutaka promatrajući je. Mačka je i dalje ona koja nam donese sreću ako je susretnemo i uljepša jutro.

Pakiranje za prvi dan – odjeća

Iako ćete u početku ostajati kratko, 15-20 minuta i postupno produljivati boravak, možete već sada pripremiti sve što će djetetu biti potrebno za dulje ostanke u novoj sredini.

Za jaslice nabavite udobnu odjeću koja se jednostavno oblači i svlači. Tajice, trenirke, pamučne majice i bodiji olakšat će odijevanje i preodijevanje vašem djetetu, ali i odgojiteljicama te njegovateljicama koje će ih presvlačiti.

Slojevi odjeće

Odijevajte dijete slojevito, a to se osobito odnosi na prve hladnije jesenske dane. U gradskim je vrtićima najčešće poprilično toplo, osobito zimi kad se na grijanju ne štedi, barem je tako u Zagrebu. O privatnima sam čula razne priče, što od roditelja, a što od odgajatelja koji su nekada u njima radili, pa i to da se u nekima poprilično štedi na grijanju. Nisam sigurna je li to stvarno tako, ali uzmite u obzir i tu opciju. U svakom slučaju, bolje je dijete obući slojevito, pa će odgojiteljice moći po potrebi skinuti dijete ili obući.

Prilagodite odjeću vremenu

Boravak na otvorenom, barem u našem vrtiću, nije opcija samo ako je vani iznimno loše vrijeme. U svakom slučaju, raspitajte se na vrijeme, ali i  vodite računa da dijete trebate obući i za vanjske temperature kako bi neometano moglo istraživati dvorište vrtića.

Rezervna odjeća za jaslice u više kompleta

Rezervnu odjeću pripremite u najmanje dva kompleta. Dakle dva bodija, dva para čarapa, dvoje tajice, dvije majice. Znalo nam se dogoditi da su se djevojčice tijekom dana morale presvući i više od dva puta. No, onda se poklopi da danima nije bila potrebna dodatna odjeća. Jednom kad odnesete u ormarić rezervnu odjeću, vodite računa da je redovito provjeravate i nadopunjavate te prilagodite temperaturama.

Prilagodite se godišnjem dobu

Početkom rujna i već u svibnju potreban je šeširić i krema za zaštitu od sunca. Dok od sredine rujna možete pripremiti vesticu koja će stajati u djetetovom ormariću, a naknadno će vam trebati par rukavica, kapa i šal.

Mali rituali

U ormarić djeteta možete zalijepiti vašu zajedničku fotografiju i pričati mu kako ste vi uvijek tu i kad odete. Osim toga, dosta odgojitelja kao jednu od prvih aktivnosti u jaslicama prakticira upravo donošenje obiteljske fotografije pa ona stoji na zajedničkom zidu i tu djeca pokazuju svojim prijateljima i odgojiteljima svoje članove obitelji i imenuju ih.

Rituali ovisno o uzrastu

Kasnije se rituali prilagođavaju uzrastu. Primjerice, mi smo ovaj tjedan za povratak u vrtić pripremili tetovaže jednoroga i svaka si je jednu nalijepila, ali i odabrala nama po jednu. I tako smo se dogovorili da, kad nam je teško, poljubimo jednoroga i pomislimo kako će nam biti lijepo kad se popodne opet sretnemo.

Dude i tješilice

Pripremite djetetu, ako koristi dudu ili neku igračku za utjehu i dobro ih označite. Vodootporni marker ili naljepnica s imenom koja se neće odlijepiti je neophodna ako imate dijete u jaslicama ili vrtiću. Stvari se, koliko god ih čuvali, u jaslicama ponekad zagube. Tako da ne paničarite, jednostavno se pripremite za to da ćete morati imati rezervno za svaki slučaj. Nemojte biti oni roditelji koji očekuju da će dvije ili tri odgajateljice u kratkom roku znati kome što pripada, tko je od djece donio koju igračku ili dudu.

Boca za vodu

Koliko imam informacija, barem iz gradskih vrtića, bočice nisu prihvatljive, ali boca za vodu ili čaša s poklopcem u bilo kojoj varijanti je u redu. Ovisno od vrtića do vrtića, ali i od grupe do grupe, očekivat će se od vas da redovito donosite potrošni materijal, među kojim su papirnate jednokratne čaše. Kad je potrošni materijal u pitanju, imajte na umu da se on stvarno troši i to brzo. I zato, barem jednom mjesečno pridonesite svojom kupovinom opremljenosti skupine vašeg djeteta.

Informirajte ih o zdravstvenom stanju djeteta

Nikada nemojte tajiti ako dijete ima zdravstvene probleme. Čula sam od jednih roditelja kako nisu pri upisu naveli teške alergije svoga djeteta, jer su se bojali da će ga odbiti na upisu. Smatram kako je neophodno prijaviti na vrijeme i prije djetetova polaska sve kronične probleme. Primjerice, na Vendinu preosjetljivost na bjelanjke u jasličkoj dobi pomno se pazilo. Kad bi na jelovniku bilo nešto što sadrži jaja, Vendi je dobila poseban obrok.

Pelene i vlažne maramice i kreme

Pelene se troše i pelene koje donesete u jaslice za vaše dijete bit će namijenjene njemu. Mnogo sam puta čula roditelje kako preispituju količinu potrošenih pelena jer im se čini da se prebrzo troše. No, čula sam i za onu drugu stranu, kad roditelji dolaze popodne po dijete u jaslice, a dijete ima pelenu od jutra. Pelene se troše, vlažne maramice isto (vjerujem kako će se sad prijatelji Zemlje naći posebno pogođeni), no u situaciji kad dvije do tri odrasle osobe brinu o 15+ tek prohodalih jasličara, stavit ćemo praktičnost ispred očuvanja prirode. Ako koristite kremu za guzu, pripremite i nju, ako ne, ne morate. Mi smo s jednom koristili kremu, s drugom ne i obje su nam opcije bile u redu.

Ako ste u procesu odvikavanja od pelena

Naoružajte se zalihom rezervnih gaćica i hlača i samo naprijed! Naravno, možda baš nije najidealnije vrijeme za odvikavanje od pelena paralelno s navikavanjem na jaslice, ali kad dođe trenutak za to, odgojiteljice će vas sigurno podržati. Samo im je potrebno najaviti što ste naumili kako bi i one nabavile kahlicu i bile spremne s vama proći ovu avanturu.  U našem slučaju, jedno smo odvikavanje napravili tijekom jasličke godine, a drugo puno prije polaska u jaslice. S jedne strane imali smo situaciju u kojoj se odmah uz nas nekoliko prijatelja iz grupe odvažilo na isti pothvat. S druge strane, imali smo situaciju u kojoj smo bili izuzetak pa su se ponekad i odgojiteljice iznenadile činjenicom na nemamo pelene. Ipak, ako ćemo uspoređivati, obje su situacije bile u redu, ali, da sad idemo ispočetka, s ovim iskustvom, prednost bismo dali ranijem skidanju pelena, u dobi oko godinu dana.

Pidžamica

Iako svaki vrtić ima svoja pravila, kod nas je praksa da se čista pidžama svaki tjedan donese u platnenoj vrećici ili jastučnici. Pidžamu prilagodite godišnjem dobu i neka zbog lakšeg oblačenja, odnosno, presvlačenja bude dvodijelna pidžama. Male će se ruke već od samog početka vježbati samostalno presvlačiti, uz pomoć odgojitelja. Pa, vodite računa da im bude što je lakše moguće.

Udobne papučice

Moram priznati kako smo mi ove godine po prvi puta nabavili papučice s tvrđim potplatama  zato što u vrtiću imaju dodatni sportski program pa su im potrebne takve papučice. No, u jaslicama su, prema našem iskustvu, bolje meke kožne papučice. Barem smo mi tako prakticirali jer kod kuće vole biti skroz bose ili samo u čarapicama i zato nismo htjeli ni da im se u vrtiću stopala zamaraju u papučicama. No, naravno, na kraju sve ovisi o vašim preferencijama. Ni tu, po nama, nema krivog odabira.

Označite sve djetetovim imenom

Sve, ali baš sve što je do sada navedeno na popisu, potrebno je označiti djetetovim imenom. Od odjeće, preko rezervne odjeće, boce, pakiranja pelena, obuće i igračke za utjehu. Tako ćete olakšati odgojiteljima i njegovateljima. Vaši maleni još ne razlikuju svoje stvari, niti mogu voditi brigu o njima. Postoje u raznim online trgovinama štambilji s imenom koje možete personalizirati i naručiti. No, kako proces od kupovine do dostave može potrajati pa se jednostavnije opremiti vodootpornim markerom.

Zajednički odaberite ruksak

Za sve to trebat će vam dobar ruksačić. Imajte na umu kako ćete ga ipak vi nositi više od vašeg djeteta pa pri odabiru pazite da su naramenice prilagodljive ili da ima praktičnu ručkicu. Ipak, ako imate priliku, otputite se u zajedničku kupovinu ruksaka za vrtić i prepustite neka vaše dijete odabere svoj ruksak za ovaj važan korak u životu. Mi smo s par ruksaka opekli jer su bili premaleni ili premekani. Bolji je kompaktniji ruksak jer je u njega lakše sve posložiti. Također, nije na odmet ako je podijeljen na dva ili više pretinaca pa je razvrstavanje još lakše.

Nabavite slikovnice o vrtiću

Literatura, kako za vas, tako i za najmlađe može pomoći u pripremi za vrtić.

Ova je slikovnica prilagođena najmlađima i prigodna je za djecu koja kreću u jaslice. “Volim vrtić”

Ova će vam u nekom trenutku sigurno trebati, a o osjećajima je važno pričati uvijek i iznova. “Medvjedića je strah ostati u vrtiću”

Ovu slikovnicu možete ponuditi starijem jasličaru. “Hura, idem u vrtić”

Prvi dan plačete vi, ostale dane dijete s vama, ali nije tako strašno kako zvuči

Nema pravila, neka djeca plaču od prvog trenutka, drugima se jaslice na prvu jako sviđaju. Ali, svi kad-tad uđu u fazu plakanja, sami od sebe ili potaknuti drugima koji plaču. Kod nas je bilo uzbrdica i padova. I onda kad stvari dođu na svoje, dođu i prve vrtićke viroze pa sve ide ispočetka. I bit će teških trenutaka i teških rastanaka i sastanaka. No, sve to prođe i imajte to na umu kad vam je teško. Mi smo imali jedno lakše navikavanje, a onda smo upali u težu krizu koja je potrajala, ali i s vremenom prošla tako da se danas ni ne mogu više sjetiti detalja. Jednostavno, potisnete i zaboravite. Drugo nam je navikavanje bilo teško. Puno teže od očekivanog. Galadriel je imala kapacitet za plakanje ogroman. Satima bi plakala bez prestanka. Ali, i to je jednostavno s vremenom prošlo, preraslo se.

Jaslice su jedan od prvih velikih životnih koraka

Mi smo možda u malo lakšoj poziciji. Danas kad pričamo, shvaćamo koliko smo ležerno krenuli u jaslice i bez previše razmišljanja. Iz današnje pozicije, shvaćam koliko je to bio velik korak u njihovim životima. Koliko god se stvari mogu pripremiti unaprijed, toliko ćete se prilikom polaska u jaslice susresti s neizvjesnošću i improvizacijom. Ono što možete pripremite, a što ne možete, pustite neka vas ponese, snaći ćete se.