Planiranje – veliki korak roditelja prema uštedi u svakodnevnoj kupovini
Kad postanete roditelji, troškovi se ozbiljno povećaju, kućanski uređaji prijeđu na puno radno vrijeme, pospremanje i čišćenje postane jedan beskonačni posao koji, baš kad završi, kreće ponovno ispočetka. Osim toga, planiranje budžeta postane vam novi, svakodnevni hobi. Ovo pričam ja, nas je troje pa smo s dolaskom Vendi itekako primijetili razliku u odnosu na vrijeme kad smo bili sami, a samo mogu zamisliti kako se udvostručuje posao u obiteljima s još više djece.
Prije svega, usporedit ću kako je to izgledalo prije Vendi, a kako izgleda danas kad smo roditelji i dat ću vam nekoliko ideja koje su mi se pokazale korisnima u planiranju budžeta i uštedi na svakodnevnim troškovima.
Kućanski uređaji nekad i danas
Hladnjak
Kad smo bili sami, frižider je danima bio prazan. Dođeš, otvoriš, vidiš da nema ništa što ti se jede, zatvoriš ga i odeš, nema veze. Ili, vidiš da ti nešto nedostaje, predomisliš se i odustaneš od planiranog jela.
Danas, uvijek moramo paziti da u frižideru bude u rezervi onih nekoliko stvari koje Vendi voli jesti. Jer, nikad ne znaš kad će te tražiti zrnati sir, jogurt, kefir, acidofil ili kisele krastavce. Da, dijete obožava kisele krastavce, a najbolje su joj kombinacije: puding od čokolade i kiseli krastavci, banana i kiseli krastavac, juha i kiseli krastavac. Uglavnom, kiseli krastavci idu uz sve. Ako nema krastavaca, može mandarina ili naranča ili kisela jabuka. Bitno da je kiselo. Dakle, sve to sad uvijek možete naći u našem hladnjaku, a ako vidim da mi je ostalo još jedno pakiranje, uhvati me panika.
Ako slučajno nemam ono što ona traži, onda si donese stolac ispred hladnjaka, popne se na njega i traži me da joj otvorim vrata, čisto da se uvjeri da joj ne lažem, kao što joj lažem da nema bombona od fruktoze. Ali, to je već shvatila da lažem kako ih nema jer i sama zna da je pojela dnevnu dozu bombona.
Kuhalište i pećnica
I prije smo kuhali svaki dan, ali imam osjećaj da sam manje vremena provodila planirajući što ću kuhati i kuhajući.
Danas, planiram nekoliko dana unaprijed (što je dobro zbog uštede) što ću kuhati. Najgore mi je kad nemam ideje, pa pitam Matu što bi jeo. On kaže “Ne znam, svejedno mi je.” “Nemam ideje.” I tako, ne skuham ništa pa me pita što imamo za ručak. A kažem mu ja: “Ne znam s prilogom od svejednosti.” 😀 I tako, nekoliko puta ostavite čovjeka bez ručka, da vidite kako za čas počnu padati ideje za sutrašnji ručak.
Često moram posebno kuhati Vendi, jer u njenim obrocima ne smije biti jaja. Onda kuham prije podne za nas, a popodne za nju, tako da mi je radno vrijeme u kuhinji često dvokratno. I baš kad si obrišem sve i pospremim, napravim novi kaos. Tako da, nekad poželim biti do 16 u uredu, čisto da ne stignem dva puta dnevno zaprljati kuhinju.
Perilica i sušilica
Ova dva komada bijele tehnike postali su neprocjenjivi otkako je stigla naša dežurna prljavica. Dakle, sjećam se vremena kad smo perilicu palili samo subotom ili nedjeljom. Onako, prek’ tjedna se skupi dovoljno veša da možeš oprati dvije do tri mašine, jednu s tamnim, drugu sa svijetlim ili raznobojnim stvarima i još jednu s posteljinom.
Danas, kad ispraznim vreću s prljavim rubljem dobijem dva, tri brežuljka prljavog rublja i na kraju, sve prljavo bijelo više ne stane u jedno pranje, nego trebam prati na dva puta. I tako za sve kategorije rublja. I baš kad operem sve iz vreće s prljavim rubljem, vratim se i pogledam i već vidim da je nešto ubačeno ili se vraćam baš da bih ja ubacila u nju nešto. Kad se poželim naživcirati, samo odem pogledati koliko se stvari skupilo u vreći. Momentalno, dobijem živčani slom.
Robotski usisavač
Kad smo ga kupili, bili smo oduševljeni i često je radio. Zaista, mogu reći da je ovo jedan od onih uređaja koji se sigurno isplati kupiti. I već se u prvim mjesecima isplatio, a nas je najviše veselilo kad je uključen i prolazi blizu nas, a mi samo dignemo noge u zrak. Roditelji drže noge na kauču, robot usisava.
Danas, on radi stalno. I opet, uvijek ima prašine. Svaki dan napravi krug po stanu i sutra opet, nakon večernje utrke po stanu, cijelo jutro ima posla kao da je tri dana stajao na punjaču. Ovo je uređaj koji, kad se jednog dana pokvari, dobit će zamjenika u roku nekoliko sati, definitivno. Više ne mogu zamisliti život bez našeg Praška Praščića Prašnjavog.
Računi i režije
Naravno, ne moram spomenuti da su i računi za struju danas nešto veći nego li prije. Ipak, razlika u računima nije toliko velika. No, na stranicama HEP-a možete provjeriti koji bi vam model obračuna struje više odgovarao i je li vam trenutni model dobar. U svakom slučaju, mi smo se prebacili na onaj model koji ima povoljniju struju u večernjim satima i u to doba nastojim odraditi energetski zahtjevnije poslove, poput uključivanja perilice ili sušilice.
Pisala sam, posebno, i o ostalim uređajima koji nam olakšavaju život, pa više neću ovdje trošiti slova na njih. Već ću prijeći na planiranje budžeta.
Planiranje je pola posla
Napuniti frižider i špajzu ponekad je pravi izazov. Uvijek nešto nedostaje, ono što vam treba, baš se pokvarilo, kupili ste nešto pa pola bacili i tako u nedogled. A zapravo, bacili ste i puno novaca. Ako nemate dobar plan, mjesečno možete stvarno puno potrošiti na opskrbu kućanstva hranom, dosta toga može završiti u smeću, dio se povlači u nedogled pa se pokvari ili skuhate toliko nečega pa ili bacite ili jedete na silu i u svakom slučaju, niste baš previše sretni.
Biti roditelj – znači strateški planirati sve
Planiranje je pola posla, zar ne? Još kad bi se planiranjem povrće samo očistilo i narezalo, gdje bi nam bio kraj? No, šalu na stranu, želim podijeliti s vama svoje metode kako nam olakšavam život, štedim novac i kvalitetno hranim. U vremenima u kojima gledamo gdje možemo još malo uštedjeti, mislim da je svaka ideja dobrodošla.
Nešto mi je lakše, otkako sam više vremena kod kuće provoditi ove planove, no moram napomenuti da sam ih provodila i u vrijeme dok sam radila, tako da, uz dobru organizaciju, čitaj, manje trošenja vremena na društvene mreže i ostale kradljivce minuta i sati, sve se može odraditi i stići. Bitna je samo odluka. A evo, nova nam je godina pred vratima, vrijeme je za donošenje dobrih i korisnih odluka.
Pratite akcije
Uzmem si vikendom vremena pa prelistam online kataloge trgovina u koje zalazim, Lidl, Konzum, Spar, Kaufland, Bipa i DM. Provjerim tko ima idući tjedan akcije i napravim popis onoga što nam treba te si rasporedim koje ću obići i kada te nabaviti potrebno. Lakše mi je kako sam više vremena doma, pa ne moram protrčati kroz trgovine, iako, vjerujem da nas u narednom periodu čeka malo više stajanja ispred trgovina, pa ću izbjeći sve akcije i kupovine koje mogu i provjeriti zalihe u zamrzivaču.
Iskoristite prednosti online kupovine
Najviše mi se sviđa Konzum klik. Koristim njihovu uslugu pokupi. To je odlična opcija za one koji nemaju vremena ili vam se ne isplati plaćati dostava. Ovako, odaberem što mi treba, platim i izaberem u kojem ću terminu doći. Deset minuta mi treba da bih uzela kolica, utovarila stvari i prebacila ih u automobil. Ovako mogu dosta vremena uštedjeti, ali i novca. Jer, ako odem hodati po trgovini, nađe se u košarici i nešto što nisam imala na popisu ili nisam planirala kupiti.
Kupujte što trebate
Uvijek nosim popis u trgovinu i, uglavnom, radim ga po katalozima i još sa strane dodam listu onoga što mi treba, a što nije na akciji pa kad imam vremena malo usporedim cijene, ali i uštedim na kupovini proizvoda robnih marki. Dakle, tako sam sigurna da ću kupiti što mi treba i da neću na kraju izaći iz trgovine bez onoga po što sam prvenstveno išla. Te neplanirane kupovine bez popisa najveći su kradljivac novca iz novčanika. Kad usporedite na što ste trošili tijekom mjeseca, vidite da ste baš najviše potrošili u neplaniranim kupovinama.
Napravite popis za trgovinu u kojoj znate raspored, ako ne znate, naučite ga što prije
Problem je ako ne znate trgovinu, barem okvirno, u kojoj planirate napraviti kupovinu. Idealno je ako možete napraviti popis po trgovini u koju idete. Dakle, znate da vas prvo čekaju voće i povrće, zatim, mliječni proizvodi itd. Onda nećete lutati trgovinom, proći dvaput kroz isti red, a nijednom kroz onaj u kojem nešto trebate. I manja je mogućnost da ćete izaći iz trgovine s onim što ne trebate, a zaboraviti uzeti ono što trebate. Nedavno sam baš ušla u novouređeni trgovački lanac i naravno da sam kupila pola toga što nisam planirala, a tražila malo dulje ono što mi je trebalo. No, nije to uvijek loše. Našla sam baš tamo set za igranje uloga, odnosno, set za doktoricu koji se u Lidlu razgrabio brzinom munje.
Ne radite zalihe
Osim što ste kupili tri kilograma brašna koja će idući tjedan biti na akciji, postoji mogućnost da vam se u špajzi nakote kućni ljubimci poznatiji kao moljci. Sve namirnice koje su im omiljene držite u plastičnim ili staklenim posudama s poklopcem i ne stvarajte prevelike zalihe jer baš ti proizvodi poput tjestenine, žitarica i brašna često su na akciji pa ćete ih kupiti i po povoljnijoj cijeni kad vam budu trebali. Znala sam ih pronaći u ječmenoj kaši, hermetički zatvorenoj u staklenoj kutiji. To mi je noćna mora, uzmeš kutiju, vidiš nekakvu piljevinu u njoj, odmah ti je jasno što te čeka. Kao Kinder jaje za odrasle, nikad ne znaš koliko će moljaca izletjeti kad otvoriš poklopac.
Planirajte jelovnik i kuhajte za više dana
Kuhati možete po katalogu iz trgovine. Vidite što je na akciji i ujedno se inspirirajte za tjedni jelovnik. Ako imate zaliha u zamrzivaču ili smočnici, razmišljajte da je na vrijeme potrošite. Kad kuhate variva, napravite količinu za dva puta pa onu za drugi put zamrznite. To je još jedan način na koji si možete dati slobodni dan u kuhinji. Uvijek se osjećam uspješno kad na dnu zamrzivača nađem porciju graha pa ga pitam: “Hoćeš li grah sutra za ručak?” – Može. “Jesss!”
Odredite količinu koju kuhate
Znate koliko vas živi u kućanstvu i koliko vam je hrane potrebno. Otprilike. Osim toga, dobrim planiranjem obroka štedite živce prilikom svakog stajanja na vagi. Osim što nećete bacati hranu, neće vam se povlačiti po nekoliko dana i nećete je jesti na silu, kontrolirat ćete koliko jedete. Bilo da želite smršaviti ili se ne želite udebljati, ovo je odlična metoda planiranja obroka. Ovoj se našoj metodi mnogi smiju, sve dok je ne probaju. Mi uvijek planiramo koliko ćemo hrane pripremiti, odnosno, koliko nam treba za nas dvoje plus još malo više za Mucu kad dođe iz vrtića. Nije to neka velika filozofija, niti matematika i kad neko vrijeme planirate i računate, prijeđe vam u naviku i s vremenom više ne morate računati jer znate koliko vam treba.
Jedite kod kuće (nosite od kuće)
Kad sam radila iz ureda, kuhala sam si ručak večer prije i nosila ga sa sobom. Osim što znam što jedem i koliko jedem, zdravo se hranim i to za puno manje novca nego li da naručujem dostavu. Kod nas je uvijek u uredu bilo zanimljivo jer smo se natjecale čiji će ručak imati jači miris, od variva pa do ribe. U svakom slučaju, ako vam je ova opcija prihvatljiva i izvediva, svakako razmislite o njoj.
Dajte si vremena i otkrijte što vam izvlači novac iz novčanika
Sitnice. To je sve što ću reći. Od odlaska u pekaru, do zaboravljene bočice za vodu ili slatkiša koji vam i nisu potrebni. Sve to izvlači novac iz novčanika potajno i pomalo, a na kraju se prikupi lijepa svota novca koja je mogla ostati u novčaniku ili završiti u kasici. Ne kažem da treba od svega odustati i dapače, ako odustanete, postoji mogućnost da ćete sve to negdje drugo potrošiti. No, zanimljivo je vidjeti na kraju mjeseca na što vam svakodnevno ode nekoliko kuna, a da ni ne primijetite.
Na kraju
Dakle, ako vam netko kaže da djeca nisu trošak, laže. Odjednom, trošite više vremena na kućanske poslove, trošite više vremena na kuhanje i, konačno, svi uređaji u kući imaju više smisla. No, dobro planiranje može vam uštedjeti lijepi iznos, i vremena i novca, svakog mjeseca. Na vama je samo da probate što vam odgovara, a što ne.